Slovo ze zahrady

Autor: administrator <dakarin(at)centrum.net>, Téma: Notes, Vydáno dne: 13. 08. 2021

Chtěl bych s Vámi sdílet několik postřehů, které jsem letos přijal tak nějak velmi zlehounka a jakoby mimochodem na své zahradě. Jednotlivá drobná témata se pokusím rozdělit do odstavců. Kéž mohou být někomu povzbuzením a inspirací.

Letos bylo velmi deštivé jaro a tak zeleň rostla skutečně "jako z vody". A tak se i snadno stalo, že od plevele, trávy a různých náletů pracně vyčištěný kousek půdy vypadal po 2 měsících naprosto stejně jako před odplevelením. Ovšem našel jsem si čas a pustil se do opakované práce. Čekal jsem něco naprosto jiného, poprvé jsem totiž postupoval ztěžka jen po centimetrech - snažím se poctivě vytahat i velmi dlouhé hluboko sahající kořeny a také si pohrát s hlínou nabalenou třeba právě naopak sice na krátké, ovšem zase velmi husté, kořenové části. Nyní to šlo nesrovnatelně lépe, řekl bych násobně lépe, s mnohem menší námahou, ale nesrovnatelně lepším výsledkem. Bujná zeleň sice vypadala na první pohled úplně stejně, ale kořenový systém se nedal srovnat - nestačil se za tak krátkou dobu zahustit a prorůst.
Ano, situace může klamat, stav věcí se nějak jeví, ale pravda může být hodně jiná ... pro to s jistotou stojí za úsilí zjistit skutečný stav věcí a podle toho potom jednat. Jinak řečeno, nenechat se zastrašit a nepodlehnout mystifikaci. I chybující dostává novou naději, náš Pán je dlouhoshovívavý, proto se spolehni na Jeho milost v jakékoli situaci, byť po lidsku vůbec žádné řešení nevidíš.

Před lety jsem měl za chatkou rozrostlé divoké maliny. Mají se k světu v tom smyslu, že se snadno a rychle šíří. Rozhodl jsem se je vymýtit, neboť výnos neodpovídal různým nevýhodám vyplývajícím z jejich existence. Byl jsem varován, že mají takový kořenový systém, který způsobí, že se budou na daném místě i po likvidaci téměř donekonečna objevovat. Stejně jsem daný krok změny učinil a ... zcela a nadobro zmizely, snad možná ještě jedna malá odnož po čase tak na minutu práce. Předpovědi se jednoduše nevyplnily. Velmi podobně jsem se rozhodl stanovit konečný rozsah rozšíření Loubince pětilistého (tzv. psího vína), který postupoval 'jakoby nezadržitelně' podél plotu. Velmi snadno jsem toho dosáhl a tento stav udržel. Rozpomněl jsem se na Boží slovo, kde se hovoří o tom, jak Hospodin stanovil lidským synům hranice. Najednou pro mě toto Slovo dostalo živější rozměr v mém chápání - Pán spravuje tuto zemi a pro co se rozhodne, dosáhne s lehkostí. Jistá podobnost se mi jeví právě v tom, že i já dosáhnu mnohé záměry se svojí zahradou velmi jednoduše, rozhodnu se a ... rostliny mi nejsou žádným soupeřem. Toto zjištění se opakovalo u likvidace břečťanu pod višní - tu a tak se ještě objeví přeživší kousek, ale eliminace je v řádu sekund. A tak si dovolím připomenout slova bratra, kterému jsem na počátku své cesty mohl naslouchat: 'Nebojte se, uvědomte si, že Pán má vše plně ve své ruce' a dovolím si doplnit: I v tomto složitém a méně přehledném čase.

Pokoj Boží a Jeho milost s Vámi.