Notes

Barro Colorado Island - Centrum pralesní vědy

Dovolím si malé ohlédnutí do období letošního jara, kdy se ve Znojmě konala velmi zajímavá, metodicky čistě zpracovaná, přednáška Tomáše Vršky, doc., Dr., Ing.. Dozvěděl jsem se spoustu informací z historie Panamského průplavu i Mezinárodního Centra pro výzkum pralesů a lesů a o lesních porostech a jejich zkoumání obecně. Nicméně jako bleskem z čistého nebe se mi najednou ujasnil pohled na záležitosti "z oboru", jež mě zajímá ještě o nějaký ten řád více.

Zatímco druhová rozmanitost lesů mírného pásma je v řádu jednotek, řekněma od deseti do dvaceti druhů stromů, u tropického pralesa je toto číslo o celý řád výše. Ne o trochu víc, ale mnohonásobně více!!! Na tomto jednoduchém příměru jsem najednou pochopil fenomén, se kterým se posledních zhruba 25 let setkávám stále a opakovaně. Dozvuky a dosahy nových hnutí, pohledů učení, s tím spojené praxe a aktivity přícházeli nejčastěji z USA. Proč zrovna odtamtum, mají nějakou zvláštní potřebu šířit svoje prožitky nad ostatní? Je to jen o jejich komunikačních možnostech? Nyní skutečně nezkoumám přínos či čistotu nových hnutí, vanutí a učení, ani otázku nakolik navazují na apoštolské učení, či je snad pozměňují, ale hojnost aktivity a života (opravdu nyní ne kvalitu tohoto života). Bohatství země a světovost jazyka vidím jen jako pomocné atributy a zároveň vidím i skutečnost, že se "ozývají" i jiné regiony. Jak rozdílná prostředí jsou na tváři země co do předpokladů duchovního rozvoje a postupu!
My tak snadno pochopíme v souvislostech bohatost života dle základních podmínek a skutečně významně hůře spatřujeme naprosto identický jev v duchovním rozměru. Tedy tropický deštný prales je všude násobně, tedy významně, druhově rozmanitější než les mírnějších a chladnějších pásem. Rozdíl najdeme i ve velikosti a kvalitě stromů, ale tady již je třeba být opatrnější - i v méně příznivých podmínkách nám dorůstají kvalitní, použitelné a často odolné exempláře. A to už vůbec nehovoříme, že nám k srdci může přirůst kousek třeba i ekonomicky a prakticky neužitečného lesa ;-)

Jednoduše fenomém bohatosti života v přímé závislosti na podmínkách mi více než významně vystoupil k povšimnutí a zaujal mě v celkem jasném a názorném vyjádření do duchovní oblasti. Jedná se jednoduše o všude se opakující obecný projev a zákonitost.

Dalo by se dále hovořit o zajímavé práci vědců na stěžejní výzkumné stanici v Panamě, o zajímavostech z práce celosvětové sítě dalších stanic, o jejich strachu o těžko představitelných následcích možných pouze relativně malou změnou klimatu a srážkových hladin ... ale mě významně více trápí totožné jevy v jednotlivých regionech duchovního života a nevratných návaznostech do reality běhu světa... k tomu bych se rád vrátil v dalších poznámkách...

| Autor: administrator | Vydáno dne 06. 06. 2016 | 1083 přečtení | Informační e-mailVytisknout článek

Web site powered by phpRS PHP Scripting Language MySQL Apache Web Server