Notes

Kompaktnost a propojenost stvoření

V Bibli nalézáme mnoho barvitých přirovnání, kde na jednoduchém příkladu snadněji pochopíme logiku složitějšího případu. Velmi častý je tento typ vyučování právě třeba v evangeliích. Tato možnost využití opakování různých vzorů v různě složitých situacích i jednotlivostech nám ukazuje na zvláštní jednotnost stvoření věcí pozemských, dokonce s přesahem k věcem nebeským. V našem civilizačním okruhu přijímáme stále ještě většinově jako samozřejmost.

V návaznosti na předchozí článek mě myšlenky doběhly ještě k dalšímu obrazu, který může pomoci pochopit některé záležitosti reálného života. V dané klimatické oblasti se vždy ustálí nějaký víceméně rovnovážný stav rostlinstva (podobně i živočichů a třeba dalších nižších společenstev). Dá se i říci, že některé rostlinky jsou právě v dané lokalitě "doma" a nastavení místních parametrů, např. teplota, vláha, podloží, jim přesně vyhovuje. Není to zcela nový jev, nicméně od jisté doby se více a více experimentuje s dovozem exotických rostlin napříč světadíly. Někdy za účelem vysokého výnosu, jindy pro zajímavost či krásu. V Evropě jsou typickým přikladem užitečné dovezené rostliny brambory, v zámeckých parcích rozmanité stromy a ohledně květin se snad netřeba ani zmiňovat. Samostatný oddíl si zaslouží vinná réva. Přízpůsobení místním podmínkám a další efekty s tím spojené jsou každopádně zajímavé a z velké části dosledovatelné a pochopitelné.

Ve chvili, kdy jsem si uvědomil, že se to dá aplikovat do oblasti duchovního nastavení sborů a církve obecně, najednou se mi vyjasnily některé efekty, se kterými jsem se různým způsobem v životě setkával, ale najednou se mi připoměla i slova k tomuto tématu, jež jsem měl možnost dříve vyslechnout. Vše mi najednout začalo dávat jasnější smysl. Tyto věci rozhodně nebývají černobílé, nicméně otázku "co kde zasadit" je zřejmě dobré zvážit a na již přesazených se možno poučit.


| Autor: administrator | Vydáno dne 06. 07. 2016 | 1005 přečtení | Informační e-mailVytisknout článek

Web site powered by phpRS PHP Scripting Language MySQL Apache Web Server